حقیقت ناب


+ خوش خيالی منافقين ۴

روياي تعبيرنشده فتح دو روزه تهران

بخش چهارم :

 

در پايان روز اول بود كه مردان شوراي عالي دفاع ايران كه از خبر سقوط شهرهاي غرب كشور سردرگم شده بودند، تيمسار صياد شيرازي را مأمور رسيدگي به وضعيت منطقه غرب كردند. صياد، همان شب با يك هواپيماي فالكون، خود را به باختران رساند و هنگامي كه از اوضاع منطقه آگاهي يافت، دريافت كه برخلاف گمان اوليه، با ارتش عراق طرف نيستند، بلكه در برابر نيروهاي منافقين، قرار گرفته‌اند. وي سپس طرحي ريخت كه بر پايه آن، بايد به متجاوزان اجازه داده مي‌شد تا تنگه «چهارزبر» در 34 كيلومتري باختران پيشروي كنند. آنگاه در آنجا، خلبانان هوانيروز از عقب و جلو، راه را بر كاروان مي‌بستند و نيروهاي مردمي و بسيجي بسياري كه پس از آگاهي از حمله، از سراسر كشور به باختران آمده بودند، از راه زمين، به سركوب دشمن مي‌پرداختند. حضور گسترده نيروهاي مردمي در باختران به حدي بود كه در جاده ورودي شهر، تا كيلومترها ترافيك شده و مردم با پاي پياده به سمت شهر در حال حركت بودند.

صبح روز پنجم مرداد، عمليات «مرصاد» با رمز «يا علي» آغاز شد و منافقين، كه سرخوش از اين بودند كه در طول مسير، با هيچ مقاومت خاصي روبرو نشده‌اند، ناگهان خود را در جهنمي از آتش ديدند كه از زمين و هوا بر سر آنها ريخته مي‌شد. طولي نكشيد كه جاده باختران ـ اسلام‌آباد، انباشته از ادوات سوخته اهدايي دولت‌هاي غربي به منافقين شد. معدود افرادي كه موفق شده بودند از اين مهلكه جان سالم به در برند، به روستاهاي اطراف پناه بردند و برخي ديگر هم با خوردن قرص سيانور، به زندگي خود پايان دادند. عمليات كه تمام شد، دو طرف جاده آكنده از كپه‌هاي خاكي بود كه در زير خود، اجساد هزاران زن و مرد منافق  را پنهان كرده بود كه دست به خون هموطنان خود رنگين كرده بودند.

هرچند همكاري مشترك عراق و منافقين در اين عمليات ناموفق، خلاصه نمي‌شد و پيش از اين هم به ويژه از اواخر سال 66 و در پي ملاقات صدام و مسعود رجوي، شكل تازه‌اي به خود گرفته بود، اما اوج آن در همين عمليات بود كه ارتش عراق با در اختيار گذاشتن سلاح‌هاي گوناگون همچون تانك‌هاي پيشرفته «تي ـ 72» و نيز حمايت هوايي و بمباران شهرهاي در طول مسير، حداكثر پشتيباني را از نيروهاي اين گروهك به عمل آورد.

پس از شكست سنگين در اين عمليات بود كه عراقي‌ها، مجبور به پذيرش آتش‌بس شدند و در تاريخ 29/5/67 ميان ايران و عراق آتش‌بس برقرار شد و دو كشور به پشت مرزهاي خود بازگشتند.

نویسنده : سعید ; ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۳
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک