وضعیت فرهنگی نگران کننده کشور

هشت سال زمان حاکمیت اصلاح طالبانی، وضعیت فرهنگی نگران کننده ای را به ارمغان آورد که دلسوزان جامعه، بویژه رهبر عزیزمان امام خامنه ای خون دل خوردند و از تبعات سهمگین آن جلوگیری نمودند.
در هشت سال دولت حاکمیت مردمی رئیس جمهوری وارسته از جناح بندیهای حاکم دیروز و امروز کشور، گرچه ضعف های فرهنگی و گاه کوتاهی نسبت به مسائل فرهنگی جامعه وجود داشت، اما وضعیت چنان نبود که مثل آن زمان نگران کننده باشد و در این مدت از امام خامنه ای نیز ابراز نگرانی شنیده نشد، بلکه نوعی رضایتمندی در سخنان ایشان نمایان بود.
و اما بعد از آن هشت سال، با گذشت شش ماه، اکنون دوباره وضعیت فرهنگی به گونه ای شده است که بار دیگر امام خامنه ای نیز صریحا اعلام نگرانی می نماید.
به راستی چه شده است؟!
امام خامنه ای در تاریخ  15/12/92 در دیدار اعضای مجلس خبرگان با ایشان فرمودند:
" یک مسئله هم مسئله‌ى فرهنگ است؛ که آقایان هم حالا معلوم شد که نگرانى دارید، بنده هم نگرانم. مسئله‌ى فرهنگ، مسئله‌ى مهمى است. اساس این ایستادگى، این حرکت و در نهایت ان‌شاءالله پیروزى، بر حفظ فرهنگ اسلامى و انقلابى است و تقویت جناح فرهنگى مؤمن، تقویت این نهالهایى که روییده است در عرصه‌ى فرهنگ؛ بحمدالله جوانهاى مؤمنِ خوبى داریم در عرصه‌ى فرهنگ و هنر؛ فعالیت کردند، کار کردند؛ حالا بعضى جوانند، بعضى دوره‌ى جوانى را هم گذرانده‌اند؛ ما عامل فرهنگى کم نداریم. ما حتماً در مسئله‌ى فرهنگ‌[باید توجه کنیم‌]، دولت محترم هم باید توجه کند، دیگران هم توجه کنند. بنده هم در این نگرانى با شما سهیم هستم و امیدوارم که مسئولین فرهنگى توجه داشته باشند که چه میکنند. با مسائل فرهنگى شوخى نمیشود کرد، بى‌ملاحظگى نمیشود کرد؛ اگر چنانچه یک رخنه‌ى فرهنگى به‌وجود آمد، مثل رخنه‌هاى اقتصادى نیست که بشود [آن را] جمع کرد، پول جمع کرد یا سبد کالا داد یا یارانه‌ى نقدى داد؛ این‌جورى نیست، به این آسانى دیگر قابل ترمیم نخواهد بود، مشکلات زیادى دارد."

انتظار می رود مسئولان محترم کشور، بویژه مسئولان فرهنگی، باور و همت خود را در زمینه فرهنگ اسلامی و ملی جمهوری اسلامی تقویت نموده و در راستای حفظ دستاوردهای فرهنگی و گسترش و تقویت آن بکوشند.

امام خامنه ای در بخشی از سخنان خود در همین دیدار درباره تهاجم فرهنگی جبهه استکبار و بی توجهی مسئولان فرهنگی کشور، فرمودند:
" به مقدسات اهانت میکنند و آسان و به‌عنوان آزادى، مقدسات را، چهره‌هاى نورانى را ملکوک(لکه دار) میکنند، مورد اهانت قرار میدهند؛ پیامبران را، بزرگان را، نه فقط پیغمبر ما را، همه‌ى پیغمبران را. گفتم به بعضى از مسئولین فرهنگى که متأسفانه خیلى از مسئولین فرهنگى ما، با مسائل فرهنگى، در میدان مرتبط نیستند [که مثلاً] کتاب بخوانند، کتابهاى گوناگون را ببینند؛ غالباً برکنارند."! 

/ 0 نظر / 6 بازدید