سگ زرد برادر شغال است

سياست خارجي جان كري چه تفاوتي با بوشدارد؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

روزنامه «فايننشال‌تايمز» در مقاله‌اي، سياست خارجي جان کري، کانديداي رياست‌جمهوري آمريکا، را در صورت انتخاب شدن و در قبال اروپا، عراق، ايران، خاورميانه و کره شمالي به طور مفصل بررسي کرد.

بنا بر اين گزارش، مسأله مهمي که در نشست انتخاباتي اين هفته دمکرات‌ها در بوستون مطرح شد، درخواست براي بازسازي همپيمانان آمريکايي و جلب دوباره احترام مابقي جهان به اين کشور است. سخنگوياني در داخل و خارج محل نشست در بوستون، سياست خارجي بلندپروازانه بوش را محکوم کردند و آن را اشتباه و بي‌ملاحظه دانستند. همچنانکه سناتور کري کانديداي رياست‌جمهوري حزب دمکرات نيز سه‌شنبه شب اعلام کرد: «ما بايد همپيمانان خود را تقويت کنيم نه اينکه آنها را تحقير کنيم. همپيماناني که دو جنگ جهاني و جنگ سرد را بردند».

با وجود اين لحن آرام، به نظر مي‌رسد که کري در مورد استفاده از زور و حمله به تهديدهاي امنيتي، تروريسم جهاني و منع توليد و گسترش تسليحات کشتار جمعي، موضعي همانند موضع بوش دارد. 

يک مشاور عالي‌رتبه کري اشاره مي‌کند که اشتباه بوش، همپيمانان را از آمريکا جدا ساخته است. ما اروپايي‌ها را در مضيقه قرار داديم. بنابراين سؤالي که اينجا مطرح مي‌شود، اين است که کري، چه سياست خارجي را دنبال خواهد کرد و چگونه خواهد توانست همکاري بين‌المللي را تقويت کرده و همپيمانان را از خود خشنود سازد.

گراهام آليسون، متخصص کنترل تسليحات در دانشگاه کندي، در جلسه شوراي روبط خارجي گفت که مي‌تواند پيش‌بيني کند که اگر کري به رياست‌جمهوري برسد، به يک حمله پيشگيرانه عليه کره شمالي دست بزند تا اين کشور را از فروش تسليحات کشتار جمعي بازدارد. با اين حال توصيه مي‌کند که تمام تهديدها و تشويق‌ها، پيش از چنين اقدامي به کار برده شود. 

 

/ 0 نظر / 2 بازدید