عزاداری یا مردم آزاری؟

در باب ثواب عزاداری برای اهل بیت (ع) هرچه بگوییم، کم است و در باب حرمت و مذمت مردم آزاری نیز هرچه بگوییم، کم است. حال اگر کاری از جهتی عزاداری و از جهتی مردم آزاری باشد، کدام روی سکه مهمتر است؟ به عنوان عزاداری، آن را انجام دهیم تا ثواب کسب نماییم؟!!! یا از انجام آن بپرهیزیم تا دچار فعل حرام و عقوبتش نشویم؟ بدیهی است، پرهیز از حرام، مهمتر از انجام فعل مستحب است و جایز نیست بخاطر یک عمل مستحب، مرتکب عمل حرام شویم.
گاهی در خیابانها و کوچه ها مراسم عزاداری برقرار می گردد و یا نذر داده می شود و موجبات اذیت و مزاحمت مردم فراهم می گردد. آیا خدا و پیامبر خدا و ائمه معصومین (ع) از ایجاد مزاحمت برای مردم به عنوان عزاداری، خشنود می گردند؟
برای نمونه: چند سالی است که مثلا یک فرد مؤمنی حدود ٣ هفته در خیابان شهید رجایی شهر قم، عرض خیابان جلو منزل خود را داربست و چادر زده که مثلا برای خشنودی حضرت زهرا (س) عزاداری نماید. در طول روز فقط برای عبور یک ماشین سواری، راه باز است و هنگام مراسم عزاداری در شب، ساعتها بطور کلی راه عبور بسته می شود! در حالی که در ۱۰۰ متری همین محل، مسجد وجود دارد و امکان برگزاری عزاداری در مسجد فراهم است!!!
از امروز که یک هفته تا روز شهادت حضرت زهرا (س) مانده، فرد مذکور عرض خیابان را با لوله های فلزی داربست نموده و بعد از چند روز هم با پارچه آنها را خواهد پوشاند و مثلا چادر خواهد زد و با فرارسیدن سالروز شهادت آن بانوی آسمانی، عزاداری را شروع خواهد کرد. ١٠ روز مراسم دارد و چند روز قبل و چند روز بعد از آن هم تا داربست جمع شود، این مزاحمت ادامه خواهد یافت!!!
به راستی، مسئولان شهر در برابر چنین اقدامات مزاحمت ساز، هیچ مسئولیتی ندارند؟! جالب است که چراغ قرمز ترافیک و علائم راهنمایی جهت اعلام مسدود بودن خیابان نیز در اختیار این عزادار مزاحم قرار می گیرد. آیا مسئولان باید با این گونه مزاحمت ها همکاری نمایند؟ یا از آن جلوگیری کنند؟
امیدوارم یکی پیدا شود که مصلحت عموم مردم را بر خواست برخی افراد که فقط مصلحت و خواست خود را می بینند و بس، ترجیح دهند.

/ 5 نظر / 18 بازدید
محمد

بارها شاهد این گونه مزاحمت ها بوده ام و ظاهرا مسئولان امر حال و حوصله یا جرات جلوگیری از آن را ندارند. مزاحمت مزاحمت است، چه در شکل عزاداری باشد یا هرگونه تجمع دیگر. انتظار این است که مسئولان حساب عزاداری را از مزاحمت و مردم آزاری جدا کرده و با مزاحمت ها برخورد نمایند، گرچه به نام عزاداری باشد.

انجمن سلامی سیمرغ

سلام و خسته نباشید ببخشید مزاحم شدم نظرت در باره مطلب نویسی در انجمن سیمرغ چیه ؟ البته هدف اصلی من فقط ارسال مطلب برای انجمن نیست من این انجمن را جدیدا ایاد نمودم و قصدم این بود تا در این انجمن بتونیم با وبلاگهای مذهبی و اسلامی بیشتر تبادل افکار داشته باشیم و در زمینه های مختلف با هم تبادل نظر داشته باشیم از قبیل سیاست /فرهنگی / علمی / اعتقادی /و....و همچنین ارسال نظر و پیام در وبلاگ کاربران انجمن و استفاده از مطالب وبلاگها ... به هر حال محلی برای رویارویی و استفاده از مطالب دوستان امیدوارم گه گاهی بتونم نواقص علمی و فرهنگی خودم را از طریق ارتباط مستمر با وبلاگهای اسلامی تکمیل و جبران کنم / یا علی

لبخندایرانی

سلام برشما 3مطلب اول وبلاگ شما را خوانديم واقعا عالي بود واززآن استفاده كرديم قالب وكدهايي راهم كه استفاده كرديد مناسب با وبلاگتون است وبلاگ لبخند ايراني از 4نويسنده و2طراح تشكيل شده كه با گذشت 4 ماه از افتتاح اين وبلاگ توانسته است نظر جمع كسيري از مخاطبان را به خود جلب كند شما هم مي توانيد به وبلاگ ما سربزنيد واگر از وبلاگ ما خوشتان آمد مارا با گروه لبخندايراني لينك كنيد و سپس خبر دهيد تا به ما وجمع دوستانمان بپيونديد با لينك شدن وبلاگ شمادروبلاگمان ،وبلاگتان به بيش از 120نفر از دوستان لينك شده ي ما معرفي مي شود ودرآخر خاطر نشان مي شويم كه وبلاگ ما وبلاگي مذهبي نيست بلكه در حال حاضر با ويژه نامه ماه رمضان در خدمتتون هستيم گروه وبلاگ نويسي لبخند ايراني

صراط نور

باسلام خدمت شما عزیز علاقه مند به مطالب دینی. سایت صراط نور با مطالب و امکانات مفید و متنوع علمی، اعتقادی و اخلاقی به روز شده است. در صورت تمایل می توانید آدرس سایت ما را در وبلاگتان لینک کنید و لینک وبلاگ خود را برای ما ارسال نمایید تا در نشر معارف دینی و مهدوی سهیم باشیم.

علی

کاملا با نظرت موافقم