مذاکرات هسته ای به نفع کیست؟

به گزارش سرویس سیاسی بی باک، کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام خبر تشکیل تیم ناظر بر مذاکره‌کنندگان هسته‌ای با حضور مسئولان ارشد کشور، درباره علل تشکیل این تیم گفت: البته دلیل این اقدام این بود که در مرحله اول آنطور که باید و شاید مذاکرات به نفع ما پیش نرفت.
احمد بخشایش اردستانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز در گفتگو با بی باک اظهار داشت: هنگامی که توافق نامه ژنو منعقد شد و چارچوب مشترک برای عملیات بعدی طراحی شد، نمایندگان مجلس مخصوصا کمیسیون امنیت ملی و سیاسیت خارجی چند مرتبه با آقای ظریف دیدار داشتند و ایشان را به کمیسیون دعوت کردند و در آن ایام وقتی که اعضای کمیسیون از آقای ظریف در خصوص جزئیات توافق نامه سئوال می پرسیدند، ایشان جواب می دادند این مباحث محرمانه است!
نمایندگان اعلام کردند که یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی هم به عنوان یکی از اعضای تیم مذاکره کننده، هیئت را همراهی کند که دولت این مسئله را قبول نکرد.
عضو کمیسیون امنیت ملی افزود: در آن ایام یکی از معاونین وزارت خارجه بحث مذاکرات را اینگونه تشریح می کرد " آقای فابیوس وزیر خارجه فرانسه اعلام می کرد که ما 90 درصد با آمریکایی ها موافق بودیم تنها 10 درصد مخالفت داشتیم که در سه مورد بود ..." در اینجا وقتی رئیس کمیسیون امنیت ملی سئوال کردند که این سه مورد چیست؟ ایشان جواب دادند این مسئله محرمانه است!
بخشایش خاطر نشان کرد: نتیجه این پنهانکاری ها این شد که ایران امتیاز نقد داد و غنی سازی 20 درصد را متوقف کردیم و حتی امتیاز نسیه هم نگرفتیم و اعلام شد که در آینده بیشتر از این تحریم نخواهند کرد که مشاهده کردیم به این امتیاز نیم بند هم پایبند نبودند و تحریم ها بیشتر شد.
به این دلایل آقای کوثری پیشنهاد داده اند که یک هیئت نظارت با مسئولیت مقامات بالاتر به نحوی به هیئت مذاکره کننده نظارت داشته باشند و این خواست رهبری هم می باشد، زیرا گفتمان این تیمی که در حال مذاکره است، مانند گفتمان اصلاح طلبان در سال82 است، سال 82 همین تیم با همین تفکر در سعد آباد با غربی ها که سه کشور اروپایی بود بیانیه امضا کردند، که در نهایت منجر به شکست شد، اینبار هم یک شکست است، اما به این دلیل که توافق نامه را امضا کرده ایم و از نظر روانی دولت ادعا می کند که در حال کنترل اوضاع است تلاش می کنیم که وفای به عهد داشته باشیم مگر اینکه این توافق از طرف غربی ها شکسته شود.
وی عنوان کرد: کنگره آمریکا تلاش می کند که یک دست برتر را به مذاکره کنندگان آمریکایی بدهد لذا هر روز تحریم ها را زیادتر میکند و از طرف دیگر اوباما به ایران قول می دهد که تصمیم کنگره را وتو می کنیم و این تهدید را با سیاسی بازی به یک فرصت تبدیل می کند، همان مثل معروفی که روغن ریخته را خرج امامزاده می کنند.
روش غربی ها معمولا این است که اگر ببینند طرف مقابل عقب نشینی کرده است توقع و خواسته های خود را بالا می برند، آقای روحانی که با گفتمان تساهل با غرب صحبت می کند و تلاش می کند که مسئله هسته ای را به سامان برساند، مطمئن باشد بعد از آن، بحث های دیگری از جمله حقوق بشر، بحث موشک ها و هزاران بهانه دیگر را مطرح خواهند کرد، زیرا غرب تنها اعتقاد به برخورد تهاجمی دارد و فقط زبان تهاجم را متوجه می شود؛ آقای مرسی همین شیوه تساهل را در مقابل آمریکا پیش برد که منجر به شکست وی شد و همین آمریکایی ها وی را کنار زدند، مطمئنا گفتمان آقای روحانی در مقابل غرب نمی تواند موثر باشد. افرادی که در وزارت خارجه و تیم دکتر ظریف هستند دوگانه برخورد می کنند، از طرفی با غربی ها غربی صبحت می کنند و دل آنها را به دست می آورند اما وقتی با مردم و نمایندگان صحبت می کنند، برای به دست آوردن دل ملت مطالب را طوری بیان می کنند که با آنچه اتفاق افتاده است کاملا متفاوت می باشد. این گونه برخورد دوگانه کار ساز نیست.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان داشت: زمانی که اوباما از اینکه با آقای روحانی تلفنی صحبت کرده است، ابراز خوشحالی می کند و به سرعت آن را رسانه ای می کند، این موضوع نشان دهنده نیاز غرب به رابطه با ایران و همچنین نشان دهنده موفقیت 8 سال مقاومتی است که آقای احمدی نژاد انجام داد و فعلا هم آقای احمدی نژاد متفکرانه سکوت کرده است که گروهی جدید که وارد صحنه اجرائی شدند آرام آرام به گفتمان دکتر احمدی نژاد می رسند.
همین پیشنهادی که دکتر ظریف در ژنو  پذیرفت، غربی ها در آلماتی به دکتر جلیلی هم پیشنهاد داده بودند، حتی سایت اراک هم در پیشنهاد آلماتی وجود نداشت، دکتر جلیلی متناسب با محیط آن زمان زیر بار این پیشنهاد نرفت، اما آقای ظریف به راحتی زیر بار رفت! آقای ظریف در زمانی که غربی ها توافق نامه را امضا نمی کردند و دنبال امتیاز خواهی بیشتری بودند گفته بود: فکر نکنید که اگر امروز امضا نکنید، فردا من پشت میز مذاکره هستم! از این  فرصت که من امروز پشت میز مذاکره هستم، استفاده کنید!!!
/ 0 نظر / 7 بازدید