سیاست خارجی؛ دیدگاه رهبری و دیدگاه های انحرافی

مقام معظم رهبری، امام خامنه ای در بیانات حکیمانه خود در مراسم بیست و چهارمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) در مرقد آن بزرگوار در تاریخ 1۳۹۲/۰۳/۱۴ فرمودند:
در سیاست خارجى، اصول امام (ره) عبارت است از ایستادگى در مقابل سیاستهاى مداخله‌گر و سلطه‌طلب؛ برادرى با ملتهاى مسلمان؛ ارتباط برابر با همه‌ى کشورها، بجز کشورهائى که تیغ را بر روى ملت ایران کشیده‌اند و دشمنى میکنند؛ مبارزه‌ با صهیونیسم؛ مبارزه براى آزادى کشور فلسطین؛ کمک به مظلومین عالم و ایستادگى در برابر ظالمان.

آقای هاشمی رفسنجانی در تاریخ 9/2/1392 : جمهوری اسلامی ایران سر جنگ و نزاع با هیچ کشوری را نداشته و ندارد و خواهان تنش‌زدایی و حُسن همکاری و روابط با همه کشورهای دنیا به استثنای رژیم اشغالگر قدس است. البته با این رژیم نیز سر جنگ نداریم، ولی اگر همانند دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران مورد تعرض قرار بگیریم، با همه توان از خود دفاع و هر متجاوزی را از کرده‌ی خود پشیمان خواهیم کرد و حتی اگر کشورهای عربی برای احقاق حق مردم فلسطین با اسرائیل وارد نبرد شوند، ما هم کمک خواهیم کرد.

آقای حسن روحانی در تاریخ 17/3/1392 سیاست خارجی کشور را انفعالی و بی‌هدف خواند و گفت: نمی‌توان اسم این سیاست را سیاست تهاجمی گذاشت... نمی‌دانم اگر در سند چشم‌انداز سفارش می‌شد که با دنیا تقابل داشته باشیم غیر از آن چه که امروز انجام می‌شود دیگر چکار می‌توانستیم بکنیم! اقداماتی که در این چند سال گذشته انجام شده مشخص نیست تعامل بوده یا تقابل. اگر می‌خواهیم در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های جهانی نقش داشته باشیم باید در واقعیت تعامل را انتخاب کنیم.
روحانی با اشاره به سیاست خارجی تهاجمی، اظهار کرد: این که دشمن تهاجم کند و ما در مقابلش شعار دهیم سیاست خارجی نیست... این انفعالی‌ترین سیاست خارجی است که ما شاهدیم. سیاست خارجی تهاجمی یعنی اگر دشمن برنامه‌ریزی کرد تا علیه‌مان قطعنامه صادر کند باید با یک برنامه و دیپلماسی و اقدامات مناسب جلوی او را بگیریم و نگذاریم موفق شود و در گام بعد آن قطعنامه‌های قبلی را دفع کنیم. درشت‌گویی که سیاست خارجی نیست.
روحانی تاکید کرد: این که دنیا علیه ما توطئه و گام به گام عملیات انجام دهد و در مقابل، ما شعار دهیم، سیاست خارجی نیست. اسم آن را من می‌گذارم سیاست خارجی بی‌هدف، شعاری و انفعالی.

 آقای واعظی که در تاریخ 16/3/1392 به نمایندگی از آقای حسن روحانی مقابل آقای علی باقری به نمایندگی از آقای سعید جلیلی در شبکه سوم سیما مناظره می کردند گفت: نگاه آقای جلیلی و دولت ایشان در استمرار سیاست خارجی دولت آقای احمدی‌نژاد است. این سیاست خارجی یک سیاست خارجی تقابل‌جویانه است، یعنی اینکه سر جنگ با همه داشتن، این سیاست خارجی قطعاً نمی‌تواند منافع ملی و امنیت ملی ما را تأمین بکند. اینکه ما یک سیاست تندروانه پیش گرفتیم و اینکه با همه کشورهای‌ مختلف سر جنگ داریم، این ما را یاد سیاست دولت طالبان می‌اندازد. طالبان وقتی سر کار آمد، از همین مبنا استفاده می‌کرد، حتی ممکن است خط‌دهنده آنها به‌طوری القاعده باشد. این سیاست غلط است... این سیاست خارجی بزرگ‌ترین ضربه را به اقتصاد کشور می‌زند و تا زمانی که این سیاست حاکم است، نه موضوع مذکرات هسته‌ای حل می‌شود و نه اقتصاد کشور... حتماً باید این روش تغییر پیدا کند. شما نمی‌توانید که از یک طرف با همه بجنگید و از یک طرف با 1+5 بر سر میز مذاکره بنشینید.
محمود واعظی در ادامه اظهار داشت: من از مردم این سؤال را دارم که آیا از نظر شما وضعیت سیاست خارجی کشورمان در حال حاضر بهتر است یا در‌گذشته؟ آیا ایرانیان خارج از کشور در حال حاضر در وضعیت بهتری به‌سر می‌برند یا در گذشته؟ آیا گذرنامه ایرانی امروز عزت بیشتری دارد یا در گذشته؟ وضعیت اقتصادی، معیشتی و ... امروز بهتر است یا در گذشته؟ ‌در دو سالی که آقای روحانی مذاکره کردند، قرار بود پرونده را به شورای امنیت ببرند اما ما در این زمان پرونده نداشتیم، قطعنامه هم نداشتیم. آیا اینکه امروز مذاکره شده ‌و این‌همه تحریم شده، بهتر است یا دوران قبل که این مسائل نبوده است.

/ 0 نظر / 7 بازدید